Hosting Nedir ?

Hosting internet sitenizin dosyalarını veri tabanını ve tasarımınızı içerisinde tutan bir sunucu içerisinde size ayrılmış bir alandır.

Linux ve Windows hosting olarak iki farklı seçeneği mevcuttur en çok kullanılan linux hostinglerdir. Ancak yapacağınız tasarımın asp olması durumunda windows hosting tercih etmeniz gerekebilir.

Hosting Seçerken Nelere Dikkat Edilmelidir ?

Hosting alırken dikkat edilmesi gereken kriterler birden fazladır birazdan bunları sıralayacağız ancak bilmeniz gereken önemli bir husus var iyi bir hostinge sahipseniz web sitenizin açılış hızı yükselir ve SEO ya doğrudan etki eder.

Web sitenizin iyi bir performans almasında büyük rol oynar bunu unutmayın.

İşletim Sistemi

Kullanacağınız web sitesi yazılımına bağlı olarak linux veya windows hosting tercih etmeniz gerekmektedir. WordPress , Joomle , OpenCart gibi CMS yazılımları linux hosting üzerine kurulmaktadır ve en çok kullanılan hosting türü linux hostinglerdir.

Ancak özel bir yazılımınız var ise windows hosting tercih etmeni gerekebilir. Aklınızda soru işaretleri var ise web tasarımcınıza danışın.

Bant Genişliği (Bandwidth)

Bant genişliği sitenize aylık gelecek trafiği sınırlayan bir özelliktir aldığınız hostingler size özel değiş paylaşılan sunucularda tutulduğu ve kaynakları sınırlı olduğu için bazı firmalar bant genişliği kotası uygulamaktadır. 

Bazıları ise bunu ziyaretçi adedine göre sınırlamaktadır. Sınırsız bant genişliği ve ziyaretçi destekleyen paketler almanız ay ortasında sitenizin kapanmamasını veya yavaşlamamasını sağlamaktadır.

Uptime Oranı ve Marka Bilinirliği

Hostingi aldığınız firma bilindik bir firma olursa verdiği taahhütleri sunacağından emin olabilirsiniz bu yüzden marka bilinirliği önemlidir.

Uptime oranı hostingin aldığınız andan itibaren çalıştığı orandır. Bazı bakım vb. durumlarda hosting kapanabilir ve internet sitenize erişim geçici olarak durabilir.

Minimum %99,95 oranında bir hosting paketi seçmenizi öneririm. Hosting firmasının tutulduğu datacenter (Veri Merkezi) nin Tier 3 sertifikaya sahip olduğuna emin olun. Eğer öyle ise kesinti oranı daha az olacaktır.

Disk Alanı

Çoğu hosting firması sınırsız kaynaklar sunarken bazıları sınırlı kaynaklar sunar kağıt üzerinde sınırsız olanlar size daha cazip gelse de sınırlı kaynaklar sunanlar bazen daha avantajlı olurlar.

 Disk kotası koyan bir hosting firması diğerlerine göre daha hızlı çalışıyor olabilir. Bu sebepten ötürü web sitenize yetecek kadar bir disk alanı seçmeniz yeterli olacaktır. 

Lokasyon

Web siteniz Türkiye de bir bölgede hizmet vermek için tasarlanmış olabilir ancak eğer hosting lokasyonunuz Türkiye değil de avrupa ise türkiyedeki kullanıcılar web sitenizi mili saniyelerle de olsa daha geç görüntüleyebileceklerdir buda türkiye de bulunan bir çok rakibinizin sizden daha öne geçmesine olanak sağlar. 

Mail ve Sub Domain

Kurumsal mail adresi yani isim@alanadiniz.com şeklinde olan mailler için bazı firmalar kota uygulamaktadır. Açılabilecek mail hesabı ve mail başına disk kotası uygulaması bulunmaktadır ihtiyacınıza göre size yetecek bir paket seçmelisiniz. Bazı firmalarda mail kotaları disk kotasından yemektedir bunuda göz önünde bulundurun.

Sub domain  ingilizce.alanadiniz.com gibi ön alan adınızdır eğer böyle bir kullanım yapmak istiyorsanız sub domain desteği olan bir hosting paketi tercih edin.

CPU ve RAM

Hostingler sunucu denilen 7/24 kesintisiz çalışmak için tasarlanmış ve yüksek yedekliliğe sahip olan bilgisayarlarda barındırılmaktadır. Bu sunucuların sınırlı kaynakları vardır ve hostingler bu kaynakları kendine tanımlandığı oranda paylaşırlar. 

Örneğin:bir firma 2 Core cpu ve 2 Gb ram sunuyor ise bu sizin alabileceğiniz maksimum değerdir ve bunu bazı zamanlar alamaya da bilirsiniz. Çünkü sunucu üzerindeki kaynaklar aynı anda bir çok kullanıcıya dağıtılır.

 Kaynak o an kimin ihtiyacı var ise ona daha fazla verilir ve kaynaklar dolu ise sizin ihtiyacınız oldugunda sıra size gelmez. Web siteniz geç cevap verir kullanıcı deneyimi ve SEO açısından olumsu etkileri olur.

İmkanınız var ise dedicated hosting yada sunucu alıp web sitenizi orada barındırın. Sadece size ayrılmış başkaları tarafından paylaşılmayan kaynaklara sahip olursunuz. 1 Core Cpu ve 512 Mb Ramin sadece size ayrıldıktan sonra diğer 2 Core Cpu 2 Core Ram sunan paketlerden daha yüksek performans vereceğini söyleyebiliriz.

SSL Sertifikası

Bazı hosting firmaları ücretsiz olarak SSL sertifikası sunmaktadırlar bu firmalardan hosting alırsanız ssl sertifikası için ek ücret ödemenize gerek kalmaz. SSL sertifikası günümüzde şart olan bir özelliktir web sitenize insanların güvenmesi ve SEO açısından büyük faydası vardır.

Yedekleme

Bazı hosting paketlerinde yedekleme dahildir belirli aralıklarda veri tabanınızın ve tasarımınızın yedeği alınır. Başıma gelmez demeyin herşey olabilir web sitenizde yaşayabileceğiniz teknik sıkıntılara en büyük çözüm mevcut yedeğinin olmasıdır. 

Bu paketleri tercih ederseniz içiniz biraz daha ferahlar ancak şunu belirtmekte fayda var bazı firmalar yedeklerinizin geri döndürmek için ücret talep etmekte hosting almadan önce bunu sormanız faydalı olabilir.

Güvenlik

Hostinginizde güvenlik yazılımı olarak neyin kullanıldığını ve kurumsal mailleriniz için herhangi bir anti spam çözümünün olup olmadığını sormanızda fayda var. Çoğu firma güvenlik yazılımı sunarken anti spam’ı ücretli olarak sunmaktadır.

Güvenilir Hosting Firmaları

Öncelikle reklam yapmak gibi bir niyetimizin olmadığını ve dilediğiniz firmayı kendiniz araştırıp seçim yapmakta ögür olduğunuzu belirtelim. Burada bildireceğim firmaların bizzat tarafımca denenmiş olup güvenilirlik ve hız açısından değerlendirildiğini bildirmek istiyorum

Ortalama fiyatlar ve yüksek performans sunmakta güvenilirlik ve müşteri desteği konusunda oldukça iyi.

Tecrübeli ve güvenilir bir firma performanslı paketleri var müşteri desteği oldukça iyi ancak biraz pahalı.

Ortalamanın altında performans müşteri desteği güzel güvenilir fiyat olarak en uygunu.