Dolar kurunun artması , ülkemizdeki vergiler , küresel korona virüs , online eğitim sebebi ile taleplerde artış gibi sebeplerle cep telefonlarının fiyatları oldukça arttı.

Cep telefonlarının fiyatlarının artması ile ikinci el piyasasına rağbet arttı sıfır ürün almak isteyenler ise yurtdışı kayıtlı cep telefonlarına yöneliyorlar.

Peki nu cihazlarda oynanan yeni oyunları ve tehlikeyi biliyor musunuz ?

TÜM BİLGİLERİNİZ TEHLİKE ALTINDA

Yeni bir dolandırıcılık yöntemi gün yüzüne çıktı bu yöntemi uygulayanlar kullanıcıların mobil bankacılık hesaplarını hedef alıyor ve banka hesaplarını boşaltıyorlar.

Yurt dışından kaçak getirilen ve IMEI atma yöntemi ile kaçak kaydedilen telefonları getirenler içerisine Custom Rom atıyorlar kısacası cihaza özel bir işletim sistemi yüklüyorlar. Ancak bu işletim sistemi casus bir yazılım barındırıyor.

Bu yazılım telefonunuzun tüm özelliklerine uzaktan erişim yetkisi verirken ek olarak ekran da yaptığınız dokunma hareketlerini de kaydediyor. 

Sadece yurt dışından kaçak gelen cihazlara değil Türkiye kayıtlı ikinci el telefonlara da uygulanıyor.

FORMAT ATMAK ÇARE DEĞİL

Fabrika ayarlarına geri yüklemek veya Hard format atmak çare olmuyor cihazın içinde bulunan rom’un orjinali ile değiştirilmesi gerekiyor.

CASUSUN TESPİTİ NEREDEYSE İMKANSIZ

Casus yazılım uygualamalar arasında görünmeyebiliyor veya görünse bile android sisteminin bir servisini taklit edebiliyor.

Ancak bazı versiyonlar uygulama listesinde görebilir ve güvenilir olmayan kaynaklardan yüklenen uygulamalarıkontrol ederek tespit edebilir veya uygulama izinlerinde görülebilir oluyor. 

GÜVENİLİR YERDEN ALDIM DİYİP KENDİNİZİ KANDIRMAYIN

Bu telefonları güvenilir yerden aldım diyip kendinizi kandırmayın aldığınız yerin dahi haberi olmayabilir. Özellikle ikinci el telefon alım satan yerler aldığı telefona format atıp direkt satış yapmaktadırlar. 

NASIL KORUNABİLİRİZ ?

Malesef antivirüs yazılımları rom’a yüklenen bu uygulamalarda çaresiz kalıyor. İmkanınız varsa ikinci el cihazlardan ve kaçak cihazlardan uzak durun ancak maddi durum elverişli değilse ve almanız gerekiyorsa. Aldığınız telefona internetten orjinal rom indirip kurun. Telefon üreticisi firmalar kendi sitelerinde anlatım ile beraber yayımlıyorlar.

NOT: Güvenilir olamayan yabancı kaynaklardan rom yüklemeyin !