İnternet Bağlantı Sorunlarına Çözümler 2021

Merhaba, bu makalemizde internet ile ilgili bağlantı problemlerinize kesin ve denenmiş çözümler sunacağız. Defalarca müşteri hizmetlerini aradınız ve sonuç alamadınız o halde bu makale kesinlikle işinize yarayacak.

Sorun Tespiti için Rutin Kontroller

İnternet servis sağlayıcınız ile defalarca konuştunuz sorunun kendilerinden kaynaklanmadığını söylüyorlar ancak yinede internetiniz yavaş, kopuyor veya pinginiz yükseliyor öyle mi ? O halde aşağıda madeller halinde vereceğimiz kontrolleri gerçekleştirmelisiniz.

Ankastre ( Bina Girişindeki Kutu )

İnternet servis sağlayıcınız internet kablonuzu binanızın girişine kadar getirir. İç tesisata karışmaz iç tesisatı sizin çekmeniz gerekir.

Evinize çekilen tesisat ile internet servis sağlayıcınızın dışarıdan getirdiği hattın birbirine eklenmesi ankastre denilen kutu aracılığı ile yapılır. Kutunun iletkenlerinde sıkıntı olması durumunda bağlantınız stabil olmayabilir.

Kutuya giriş yapmadan kabloları birbirine eklerseniz sorununuz çözülebilir.

Daireye Çekilen Kablo

Yukarıdaki maddede belirttik ankastreden dairenize bir telefon kablosu çekilidir. Bu kablo genelde ucuz olsun çekmesi kolay olsun diye kalitesiz ince kablolarla çekilir.

Bu yetmezmiş gibi elektrik tesisatı ile aynı hattan çekilir elektrik kablolarının oluşturduğu manyetik alandanda bu ince kablolar etkilenir.

Bağlantı sorunlarınızın temelinde dairenize çekilen kalitesiz kablo olabilir. Bu kabloyu imkanınız var ise cat 6 kablo ile değiştirin ve mümkün ise elektrik tesisatının içinden değil dışından çektirin.

Daire içi Priz ve Splitter

Dairenize çekilen kablo direkt bir prize bağlanmış ve telefon kablonuzu takabiliyorsanız bu priz kalitesiz olabilir iletkenliğinde sorun olabilir. Prizi değiştirip deneyin.

Ek olarak telefon ile interneti aynı anda kullanan evlerde splitter denilen bir çoklayıcı bulunur bu arapartta da sorun olabilir ucuz olan bu aparatı kalitelisi ile değiştirebilirsiniz.

Modem Kontrolleri

Yukarıdaki adımları yaptınız ancak sorununuz devam ediyor ise modeminizi kontrol edeceğiz. Uzun süredir kullanılan modemler ki bu modemler 7/24 aralıksız çalışmaktadırlar.

Zaman içinde elektronik ömrünü doldurur bir anda bozulmak yerine performans kaybı ile bunu belli ederler. İlk olarak modeminizin adaptörünün doğru değer verip vermediğini bir elektrikçide ölçtürün.

Genellikle adaptörler modemlerden önce performanstan düşer ve gerekli enerjiyi modeme veremez ise stabil bir verim alamazsınız.

Adaptör sağlam ise imkanınız varsa farklı bir modemde deneme yapın çünkü sorun büyük ihtimalle modeminizle alakalıdır.

Kablolu Bağlantı İyi Wifi Sorunlu İse;

Kablolu bağlantı daime wifi ye göre daha hızlı ve daha stabildir. Wifi de sıkıntı var ise modeminizin kablosuz ayarlarından wifi kanallarını deneyin genellikle 11. kanal stabil olmaktadır.

Ek olarak bant genişliği 20 ve 40 mhz seçeneği vardır bunuda iki varyasyonu deneyip hangisi daha iyi performans veriyor diye bakabilirsiniz.

Eğer wifi bulunduğunuz alanda yeterine çekmiyor ise bir wifi repeater alabilirsiniz. 

Wifi repeater yani menzil genişletiricer genellikle yanlış kullanılır direkt olarak çekimin az olduğu odaya değil modeminiz ile çekimin az olduğu odanın ortak bir noktasına koyup kullanmalısınız.

Wifi repeater yerine çekimin az olduğu odaya modemden cat6 kablo çekip orada wifi çevirici kullanırsanız çok daha stabil bir bağlantınız olur.

Çoklayıcı Kullanıyorsanız Dikkat !

Bir interneti birden fazla daire ile paylaşıyorsanız veya ev içinde switch gibi bir çoklayıcı kullanıyorsanız ucuz switchlerin broadcast paketleri yayıp ağı yavaşlattığını bilmelisiniz. Olabildiğince az çoklayıcı ve tekrarlayıcı ile işinizi gömeye çalışın.

Ping Düşürmek için İstemcilere Dikkat edin.

Ev içinde wifi kullanan bir çok kişi olabilir herkesde akıllı telefon olduğunu varsayarsak bu çok normal ancak aynı anda kullanım illa ki bir yük getirip ağınızı yavaşlatacaktır.

Gecenin bir vakti yine yavaşlıyor diyorsanız büyük ihtimalle otomatik güncelleme ve yedeklemeler bu saatlerde yapılıyordur.

Modeminizde qos ayarı var ise istemcilerin kullanabilecekleri hızlara kota koyabilir pinginizi düşürebilirsiniz.

Yazılımsal Çözümler

Bilgisayar kullanıyorsanız görev yöneticisini açın ve performans bölümünden ağı izleyin ağda bir şey yapmamanıza rağmen hareketlilik görüyorsanız büyük ihtimalle windows update açık ve arka planda veri aktarıyor. 

Aynı şekilde telefonlar güncelleme indiriyor da olabilir. Ağınız en çok upload sırasında kasar internet yavaşlar ve ping yükselir. Örneğin aile bireylerinizden birisi instagrama fotoğraflar yüklüyorsa o sırada ping yükselecektir. Çözüm olarak otomatik yedekleme ve güncellemeleri kapatın ve aile bireylerinize modem üzerinden Qos kotası koyun.

 

Yukarıdakiler Çözüm Olmadı İse

Yukarıdaki adımları uyguladınız anak hiç biri sorununuzu çözmedi ise internet servis sağlayıcınızda problem var demektir. Onlar size defalarca yok dese de sıkıntı onlardan kaynaklı.

Yaptığınız işlemleri ve izlediğiniz adımları anlatan bir ticket oluşturun. ISP Tarafındaki portunuzun mümkünse değiştirilmesini talep edin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir